Česky
English

Šupiny kůže, nehtová drť, vlasy, vousy – mykologická vyšetření

Průkaz dermatofytů, kvasinek a vláknitých hub

Účel vyšetření:

Identifikace původce mykotických onemocnění

 

Odběrová souprava:

Sterilní zkumavka s víčkem 10 ml

Sterilní odběrový kontejner se šroubovacím uzávěrem

 

Odběr:

Před odběrem nesmí být ložisko ošetřováno nejméně 10 - 14 dní lokálními antimykotiky.

Vzorky je nutné získávat suché a před transportem do laboratoře uchovávat při 2-8 °C (chladničková teplota).

 

Odebírají se

  • kožní šupiny

Kožní šupiny se odebírají seškrábnutím sterilním skalpelem po předchozím očištění ložiska 70% alkoholem. Materiál se získává především z okrajů ložisek, kde je infekční proces nejmladší. V nejnutnějším případě lze (pro nedostatek materiálu) provádět pouze stěr tamponem navlhčeným ve sterilním fyziologickém roztoku.

  • obsah puchýřků

Z akutních lézí s tvorbou puchýřků je třeba získat jejich krusty odstřižením malými nůžkami. Obsah puchýřků lze odebrat vatovým tampónem na tyčince po předchozím nabodnutí očkovací jehlou.

  • nehty

Při odběrech z onychomykotických lézí je třeba získat částice z vnitřní, s nehtovým lůžkem související strany ploténky. Po důkladném očištění nehtové ploténky 70% alkoholem je nejlépe odstřihnout část distálního okraje nehtu a odstranit detritus ulpívající pod volnou částí ploténky. Sterilním skalpelem se pak seškrábe keratinová hmota z dostupné vnitřní části ploténky.

Zasílání větších odstřižených částí či celých nehtů je nevhodné.

  • vlasy, vousy

Vlasy nebo vousy se odebírají epilační pinzetou. Snažíme se vždy získat folikulární části vlasů, odběr stříháním vlasů nad úrovní pokožky je většinou bezcenný. Nejvhodnějším místem k odběru jsou okraje lézí.