Enterobióza

28. října 2022

Laboratoře Mikrochem a.s.

Enterobióza/oxyuriáza je onemocnění, které způsobuje hlístice roup dětský Enterobius vermicularis, syn. Oxyuris vermicularis a jedná se o kosmopolitně rozšířené onemocnění, které nejčastěji postihuje předškolní a školní děti, u kterých dochází k snadnému přenosu infekčních vajíček.

Větší samička je dlouhá 8-13 mm, sameček bývá menších rozměrů se spirálovitě stočeným zadním koncem těla. Dospělý jedinci žijí v distální části tlustého střeva, odkud oplozená samička v noci vylézá z konečníku do perianálních řas, kde klade vajíčka, což je doprovázeno charakteristickým svěděním. Při silných infekcí mohou samičky přelézat i do pohlavních orgánů žen.

K nákaze člověka dochází alimentárně zralými vajíčky, které obsahují živou larvu a zdrojem nákazy je člověk. Infekční vajíčka se mohou nacházet nejen okolo análního otvoru, ale ulpívají i na spodním a ložním prádle, na rukou či za nehty. Často dochází k recidivám onemocnění v důsledku reinfekcí čerstvými vajíčky.

Onemocnění, pokud je nákaza slabá, probíhá asymptomaticky, při masivnější nákaze se objevuje bledost, neklid, nespavost, případně bolesti žaludku, střev, průjem a nechutenství. U žen průnik parazitů do vnějších rodidel může vyvolat vulvovaginitidu a výtok.

Laboratorní diagnostika enterobiózy se opírá o makroskopický nález drobných nitkovitých, bělavých červů v anální krajině či na povrchu čerstvé stolice nebo o mikroskopické metody. Mikroskopicky se prokazuje nález vajíček v perianálních stěrech Schüffnerovou tyčinkou nebo perianální otisk pomocí průhledné lepící pásky podle Grahama, které je třeba nejméně třikrát opakovat a je potřeba je vždy provádět před omytím oblasti konečníku. Pro průkaz enterobiózy není vhodné provádět standartní vyšetření stolice na parazity, jelikož výtěžnost záchytu vajíček roupů bývá u této metody velmi nízká.

Lékem volby při léčbě enterobiózy je mebendazol, kdy dávku určuje lékař nebo albendazol, který je kontraindikován u dětí do 2 let, a to jednorázově při jídle. Léčba se opakuje po 2 a 4 týdnech a vždy je nutné přeléčit jak ostatní členy rodiny, tak i dětský kolektiv.  Nutností zůstává správné dodržování hygienických návyků – mytí rukou před jídlem i požití toalety, pravidelné ranní i večerní omytí konečníku tekoucí vodou a mýdlem. Důležité je i důsledné praní a žehlení jak ložního, tak i spodního prádla a vytírání podlahy záchodů i ložnic vlhkým hadrem.

Laboratoře Mikrochem a.s. nabízejí vyšetření na enterobiózu jak pro samoplátce (cena vyšetření dle aktuálně platného ceníku, který je k dispozici na webových stránkách laboratoře www.michem.cz), tak i pro pacienty se žádankou od lékaře. Vyšetření se provádí denně.